Categories: Feketeségek

Tőzsde

A tőzsde

A világ első tőzsdekrachja a Törökországból származó tulipánhoz fűződik – olvassuk Hegedűs Péter és Szabó Zoltán cikkében. Az első hagymát a XVII. század elején a szultán ausztriai nagykövete hozta az öreg kontinensre. A hollandok meg különleges, egyedi tulipánokat nemesítettek, amelyekkel meghódították a többi országot. Egy-egy különleges hagymáért a reális értékük többszörösét – mai értéken akár 600 ezer forintot – is fizettek. A hatalmas üzletet látva végül már mindenki be akart szállni a virágüzletbe. A versengés hisztériává fokozódott, a tulipánhagymákkal már az amszterdami tőzsdén is kereskedtek. 1637 áprilisában azonban egy csapásra zuhanni kezdtek az árak, és sok család egész vagyonát elveszítette. forrás

A tőzsde nyilvános, központosított és szervezett piac, olyan hely ahol meghatározott árukat, meghatározott időben, meghatározott személyek adhatnak vehetnek szigorú eljárási szabályok szerint. A magyarországi tőzsde jogi személy, nyereségorientált részvénytársaság. Üzletet csak tőzsdeügynökön (alkusz) keresztül lehet kötni. A tőzsdei kereskedelemben részt vevő áruknak vagy értékpapíroknak nem kell jelen lenniük, mivel az egyes áruk helyettesíthetők, illetve egymással kicserélhetők. Az eladni és vásárolni szándékozók árelképzelései befutnak a tőzsdei üzletkötőkhöz (brókerek), akik ezeket megpróbálják a piacon érvényesíteni. A tőzsde nemcsak piac, hanem a modern gazdaságban nélkülözhetetlen gazdasági értékelő és információs központ is.

forrás: wikipédia

1929. október 24-én, csütörtökön reggel a New York-i tőzsde a szokásos nyüzsgéssel nyitott. Ám 11 óra felé valaki látványosan nagy értékű és mennyiségű értékpapírt dobott piacra. A korábbi napok nyugtalanító hírei miatt erre hatalmas eladási láz kezdődött és a papírok értéke azonnal zuhanni kezdett. Délre már teljes lett a pánik, az ügynökök néhány óra alatt több mint tizenkétmillió részvénytől szabadultak meg. Ez volt a híres fekete csütörtök, amit rövidesen a fekete péntek és a fekete kedd követett. A bankok, amelyek a részvényvásárlásokhoz hitelt biztosítottak, egymás után mentek csődbe, így a tőzsde összeomlása után az amerikai bankrendszer is évekre tönkrement. A vihar végigsöpört a világon, s évekig tartó gazdasági válságot okozott. Európa, amely még a felvett hiteleket nyögte, még nehezebb helyzetbe került. Az olcsó hiteleket ugyanis többnyire a mezőgazdaságba fektették, ami az agrártermékek árának csökkenéséhez, illetve túltermeléshez vezetett. A gazdaságon hiperinfláció és óriási munkanélküliség lett úrrá. Mindennek súlyos politikai következményei lettek. forrás

Fekete Péntek a New York-i tőzsdén

Az 1929. október 24-ei tőzsdei árzuhanás után, 25-én került sor a New Yorki-i börzén a „fekete péntek” elnevezésű krachra. Az ezt követő két év a világ legtöbb országában a gazdasági válság legsúlyosabb éveit jelentette. Úgy tűnt, hogy a szabadversenyes kapitalizmus ideje lejárt.

forrás és további információ

Tőzsde, tőzsdei hangulatképek

 


Fekete Péntek Infó

Share
Published by
Fekete Péntek Infó

Recent Posts

Fekete péntek – Black Friday 2024 – hogyan is lesz idén?

Fekete péntek - Black Friday 2024 - hogyan is lesz idén? A Black Fridayt az…

3 hónap ago

Kamala Harris – Trump vita – ki nyert?

Kamala Harris - Trump vita - ki nyert? Az Egyesült Államokban november 5-én szavaznak az…

4 hónap ago

Iphone 16 – Mennyibe kerül?

Iphone 16 - Mennyibe kerül?   Magyarországon az iPhone 16 az alábbi árakon kapható -…

4 hónap ago

Augusztus 20-i tűzijáték legszebb képei Budapesten 2024

Augusztus 20-i tűzijáték legszebb képei Budapesten 2024 Ugyancsak izgalmas várakozás, tanácstalanság, hezitálás után egy nagy…

5 hónap ago

Napi mázli eddigi nyerőszámai

Napi mázli eddigi nyerőszámai A Napi Mázli egy olyan játék, amelyben egy Évet, az Év egy napját…

5 hónap ago

Skandináv lottó nyerőszámok 2024. 33. hét – ezeket a számokat húzták augusztus 14-én

Skandináv Lottó Ezeket a számokat húzták augusztus 14-én - Skandináv lottó számok 2024. 33. hét.…

5 hónap ago

This website uses cookies.