Migráns, menekült, gazdasági bevándorló, több ezren lepték el a budapesti Keleti pályaudvart, már hetek óta. A helyzet úgy tűnik, a hatóságok által nem kezelhető megnyugtatóan. A pályaudvart már lezárták, majd megnyitották. A nyugati országokba induló járatokat megszüntették. A több ezer illegális bevándorló többször hangosan tüntetett, eredménytelenül. Patthelyzet alakult ki. Végül szeptember 4-én pénteken migránsok egy csoportja kitört a rendőrök által őrzött Keleti pályaudvar területéről, hogy maguk oldják meg problémájukat. Azt a célt tűzték ki maguknak, hogy gyalog indulnak el Németországba. Az első hírek szerint több százan indultak el, de később kiderült, hogy megközelítőleg 1200 ember vett saját kezébe sorsát. A rendőrség biztosította útjukat, időnként még az M1-es autópályát is lezárták a balesetek elkerülése érdekében. Közben egy háromszáz fős menekült a vasúti síneken indult Bécs felé. Magyarország közlekedésének nyugati irányú megbénulása fenyegetett. Közben autók érkeztek a menetelők közelébe és civil osztrákok, magyarok ásványvizes üvegeket, szendvicseket osztogattak a menekülteknek.
A helyzet tarthatatlanná vált, végül a kormány összehívta az operatív törzset, hogy rendkívüli döntést hozzanak az események kezelésében. Este kilenc órakor Lázár János kancellária miniszter bejelentette, hogy az úton lévő menekülteket, valamint a Keleti Pályaudvaron tartózkodó bevándorlókat buszokkal Hegyeshalomra szállítják. Sem az osztrák, sem a német diplomácia nem reagált érdemben a megkeresésükre, a helyzet további megoldását a két állam későbbi döntésére bízták. Félő volt, hogy a migránsok nem hisznek majd annak, hogy az érkező buszok valóban Hegyeshalomra mennek és nem egy ismeretlen gyűjtőtáborba. Mint a Hír tv tudósítója elmondta, az egyik buszra felszálló menekültek megfenyegették a sofőrt, hogy megölik, ha nem az ígért Hegyeshalomra viszi.
Ez az egész egy népvándorlás, amelynek valószínűleg csak a kezdetén vagyunk. Ennyi ember folyamatos érkezése nem kezelhető, az elhelyezésük és valamifajta foglalkoztatásuk a közeljövőben igencsak magas szintű szervezést igényel. A probléma ezzel sem oldódik meg, mert a menekültek utánpótlása folyamatos. Valamikor azt tanultuk a történelemben, hogy egy háborút mindig az a fél nyer meg, akinek az utánpótlása tovább megoldott. Azt hiszem, itt túl kell lépni a napi politikán, a helyzetet csak a pillanatnyi politikai érdekeinknek megfelelő kezelésén. Itt olyan totális probléma megoldása vár az egész európai kontinensre, ami túl tesz az utóbbi évtizedek zűrös helyzeteinek mindegyikén.